Porady
 • Komunikacja dachowa
  Dodano, 2016-06-13, godz. 21:19:54
  Firma IVT Polska posiada w swojej ofercie najszerszą na rynku polskim gamę produktów z grupy komunikacja dachowa. Aluminiowy system komunikacji dachowej...
  Szczegóły
 • Strefy obciążenia śniegiem
  Dodano, 2011-06-13, godz. 14:13:32
  Polska norma PN-EN 1991-1-3 określa m.in. podział kraju na strefy obciążenia konstrukcji budynków śniegiem. Na właścicielach i zarządcach domów jednorodzinnych,...
  Szczegóły
 • Strefy wiatrowe
  Dodano, 2011-06-13, godz. 14:07:57
  Polska norma PN-EN 1991-1-4 określa podział kraju na strefy obciążenia konstrukcji budynków wiatrem.Obecnie brakuje unormowań prawnych określających zasady...
  Szczegóły
 • Akcesoria dachowe
  Dodano, 2011-06-08, godz. 17:41:22
  Dach, jako zwieńczenie Państwa domu, oprócz ładnego i estetycznego wyglądu musi spełniać bardzo ważne funkcje. Z jednej strony ma chronić przed deszczem,...
  Szczegóły
Akcesoria dachowe
Dodano, 2011-06-08, godz. 17:41:22

Dach, jako zwieńczenie Państwa domu, oprócz ładnego i estetycznego wyglądu musi spełniać bardzo ważne funkcje. Z jednej strony ma chronić przed deszczem, wiatrem, śniegiem i słońcem z tego też powodu powinien być jak najszczelniejszy. Z drugiej jednak strony codzienna eksploatacja budynku powoduje powstawanie dużej ilości pary wodnej, która powinna zostać odprowadzona poza budynek. Aby spełnić te wymagania niezbędne jest zastosowanie szeroko pojętych akcesoriów dachowych.

Obszar dachu możemy umownie podzielić na kilka zasadniczych stref i elementów:

Strefa kalenicy – profile i taśmy kalenicowe gwarantują dobrą wentylację i jednocześnie skutecznie zatrzymują kurz, śnieg, wodę oraz owady mogące dostać się pod pokrycie dachowe. Produkty te charakteryzują się wysoką odpornością na promieniowanie UV, a także niską i wysoką temperaturę, dzięki temu nawet długo po montażu zachowują swoje właściwości.

Strefa komina – przejścia kominów, ścian i innych elementów budowlanych przez połać dachu, to miejsca wrażliwe, szczególnie narażone na różnego rodzaju przecieki. Dlatego też prawidłowe wykonanie miejsc połączeń ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o szczelność pokrycia i skuteczne zabezpieczenie obiektu przed deszczem, śniegiem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Zastosowanie tradycyjnych obróbek blacharskich, przy mnogości form i kształtów pokryć dachowych występujących na rynku jest czasochłonne i wymaga dużego doświadczenia oraz umiejętności dekarsko-blacharskich. Jednakże z drugiej strony, jeżeli są one właściwie wykonane, to w znacznym stopniu przedłużają żywotność pokrycia, w szczególności porównując ich trwałość z obróbkami bazującymi na różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Prawidłowe wykonanie połączenia komina (lub ściany) z połacią dachu wymaga stosowania specjalnych taśm wykonanych z aluminium (ALU-Flex) lub ołowiu (PB-Flex, Blei Color), dzięki którym uzyskamy wymaganą szczelność przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności danego połączenia. Różnorodna kolorystyka produktów pozwala dopasować je do większości pokryć dachowych.

Strefa okapu – należą do niej grzebienie (wróblówka), elementy wentylacyjne z grzebieniem, siatki ochronne, pasy okapowe. Ich zadaniem jest zapewnienie wlotów powietrza, które umożliwiają jego ruch w kierunku kalenicy oraz zabezpieczają połać dachu przed dostaniem się ptaków, gryzoni i owadów. Wymaga się aby przekrój wentylacyjny okapu wynosił min. 200 cm2/1 mb okapu. Oznacza to, że na okapie musi być przewidziana szczelina o wysokości min. 200 mm.

Strefa kosza – jest to jeden z najbardziej newralgicznych punktów pokrycia dachowego, dlatego do jego wykonania należy użyć solidnych i sprawdzonych w praktyce materiałów. Podłużne profilowanie kosza aluminiowego Standard zapewnia dodatkową wentylację dla małych kątów nachylenia połaci, natomiast poprzeczne profilowanie kosza aluminiowego Plus zwiększa jego sztywność oraz wyhamowuje pęd wody dla dużych kątów nachylenia połaci. Kosze muszą być mocowane przy pomocy specjalnych klamer, które umożliwiają przesuwanie i „pracę” aluminium podczas zmian temperaturowych.

Komunikacja dachowa – bardzo ważnym elementem wyposażenia są produkty związane z bezpiecznym poruszaniem się po dachu. Stopnie i ławy kominiarskie z aluminium, miedzi lub stali zapewniają łatwą i bezpieczną dostępność do elementów dachu wymagających konserwacji i obsługi. Często, w ramach źle pojętej oszczędności, inwestorzy rezygnują z zakupu i montażu komunikacji dachowej, jednak wówczas niemożliwe jest bezpieczne poruszanie się po dachu, a zakłady kominiarskie odmawiają dokonania odbioru technicznego budynku.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe - są jednymi z najważniejszych na dachu, szczególnie w naszej strefie klimatycznej, gdzie występują duże ilości opadów śnieżnych. Jednak nawet niewielkie opady śniegu mogą powodować zaleganie i następnie obsuwanie się śniegu z połaci dachowych. Jak niebezpieczne są takie sytuacje mogliśmy przekonać się niejednokrotnie w minionych latach. Takie zjawiska grożą zniszczeniem mienia i przede wszystkim są niebezpieczne dla zdrowia lub życia ludzkiego. Do wyboru mamy kilka rozwiązań zabezpieczających: płotki aluminiowe lub stalowe, belki drewniane, rury, rozbijacze i stopery śniegowe.

Kominki wentylacyjne – to alternatywne rozwiązanie dla drogich w budowie kominowych kanałów wentylacyjnych. Znakomicie spełniają swoje zadanie przy zachowaniu estetyki wykonania. Można je montować praktycznie bez ograniczeń związanych z ich umiejscowieniem w połaci dachowej. Ich konstrukcja zapewnia skuteczną ochronę przed znacznymi zmianami temperaturowymi oraz obciążeniami wiatru lub śniegu.